יבלת כף הרגל (יבלת פלנטרית).

היבלת היא גידול עור יבש שהגוף מגדל כדי להגן על עצמו מלחץ או שפשוף. קוטרה נע בין חצי סנטימטר לשלושה סנטימטר. היבלות מתחלקות ליבלות וראליות (יבלות שנוצרות מווירוס), וליבלות שנוצרות מלחץ או שפשוף של הנעל על כף הרגל. יבלת כף הרגל מתפתחת באזורי לחץ על סוליית כף הרגל, והיא בדרך כלל כואבת.
קודם להופעת היבלת, מופיעה לרוב שלפוחית נוזלית. היבלת מופיעה, כסוג של הגנה על אזור הלחץ בכף הרגל, לכן חשוב לנעול נעל מתאימה עם מדרסים בהתאמה אישית, המחלקים את העומס בכף הרגל ומונעים לחץ נקודתי. יבלות עשויות להופיע אצל האוכלוסיות הבאות:

יבלות עשויות להופיע אצל האוכלוסיות הבאות:

א. חיילים – חיילים אשר נמצאים במצב של פעילות ספורטיבית מרובה ונועלים נעליים שאינן מותאמות לפעילות זו.

ב. נשים – נשים הנועלות נעלי עקב צרות, שלוחצות על איזורים בחלקה הקדמי של כף הרגל.

ג. ספורטאים – ריצה והליכה, היוצרות לחץ ממושך על כפות הרגליים, עשויות להוביל להתפתחות של יבלת.

ד. ציבור אשר עבודתו מצריכה עמידה/הליכה – עמידה או הליכה ממושכות יוצרות לחץ מתמשך על אזור מסוים בכף הרגל.

דרכי טיפול.

1. נדרש לאבחן נכון האם מדובר ביבלת ויראלית או יבלת לחץ – לכל אחת מהן קיים טיפול שונה.

 נדרש לבדוק האם הנעל מותאמת לכף הרגל – שאינה לוחצת מידי, שהסוליה חזקה דיה וכי הנעל אינה בלויה. ישנה חשיבות רבה לבחירת נעל נוחה!  מומלץ למדוד נעליים לקניה לפנות ערב, לאחר הליכה רגלית מסוימת מפני שהרגל מתרחבת במהלך היום.

2. עם הופעת היבלת, יש לאפשר לרגל לנוח ממאמץ מיותר. אם מנוחה איננה מתאפשרת, יש לשים על היבלת פלסטר, על מנת למנוע שפשוף נוסף.

3. חשוב לשמור על היגיינה גבוהה בכפות הרגליים למניעת זיהומים חוזרים ונשנים.

4. הורדת היבלת ע”י מטפלים בעלי ניסיון רב בתחום, אשר יגיעו לשורש היבלת וילוו את הטיפול בחומרים פעילים, בטכניקה ובמכשור מתקדם, שצפויים לגדוע את שורש היבלת.

עלות הטיפול – 110-140ש”ח