הלוקס ולגוס HALLUX VALGUS   – " בוהן קלובה " .

בוניון

הלוקס ולגוס?

הלוקס ולגוס הוא עיוות שכיח של הבוהן הגדולה בכף הרגל, היא רקמת עצם שמתפתחת סביב מפרק האצבע הראשונה כלפי חוץ ודוחפת את הבוהן כלפי האצבע שלידה, ולעיתים מסובבת אותה כך שגורמת לבוהן להידחף מתחת או מעל האצבע שלידה. מתופעה זו נוצר עיוות בעצמות ובאצבעות עצמן, ומתהווה בליטה כלפי חוץ בבסיס הבוהן.
מציאות זו מלווה לעיתים בדלקת, נפיחות, כאב חזק בצד החיצוני של הבוהן ובאזור הבליטה (הבוניון).
השלכה נוספת מכך היא שכתוצאה מהכאב ההליכה נעשית לא מאוזנת ויכולות להיות לכך השפעות על עמוד השדרה ואיברים נוספים. כאשר הגוף מתקן את ההליכה הוא בעצם גורם לאיברים אחרים להתנהג בצורה לא נכונה וזה יוצר לחץ על מפרקים נוספים בגוף.

הסיבה להתפתחות הלוקס ולגוס:

כפי  שידוע לנו ב – 70% הסיבה היא תורשתית, מופיעה בשכיחות גבוהה יותר בגיל מבוגר אך קיימת גם בצעירים. מצב זה שכיח יותר אצל נשים וקשור לנעילת נעלי עקב ונעל לוחצת עלולים לגרום לה להחמיר או לגרום לה להופיע. עם כל זאת ידוע שבתרבויות בהן נהוג ללכת יחפים – התופעה כמעט ואינה קיימת.

הפתרון?

הבעיה מורכבת גם מחלק אסתטי וגם מחלק רפואי. מבחינה טיפולית, יש צורך ראשוני להוריד לחץ פיזי של הנעל על האזור הבליטה. אך אין  זה טיפול מונע, אלא כמובן רק הקלה.
כיום קיימים עזרים שונים כגון מפרידי אצבעות על מנת לשחרר מעט מהלחץ. כשהתופעה מלווה בכאב במשך כמה חודשים הרופאים ממליצים על ניתוח שבו מורידים רקמות עצם ושאחריו נחוצים 2-4 חודשי החלמה – בדר"כ  ההחלמה מניתוח זה קשה מאוד. ניתוח מבוצע רק אם קיים כאב לאורך זמן ממושך וכל ניסיון אחר לא עזר.  

המלצתנו לטיפול בבעית הלוקס ולגוס:

אם רוצים להשתחרר ממצב של כאב ולהמנע מלהגיע לניתוח,

  • בשלבים המוקדמים של היווצרות ה- בוניון / הלוקס ולגוס ניתן לטבול את הרגליים במים חמים וזה יכול לספק הקלה זמנית.
  • מפרידי סיליקון שונים יכולים לעזור להפריד את האצבעות ולמנוע המשך לחץ על האצבעות האחרות בנוסף ניתן להגן על אזור הבוניון (האזור של הבליטה בעצם) מכאב ומלחץ.
  • מדרסים יכולים לעזור על ידי חלוקה של העומס בכף הרגל וכן שחרור של עצמות המסרק.
  • לדאוג לנעל מתאימה שאיננה לוחצת (ולנשים – להמנע מנעלי עקב).
  • נעליים עם סוליות מיוחדות העוזרות לפרוק את הלחץ באזור ה- "בניון".